A po opuszczeniu serwisu…
Każdy, kto uważa, że po odebraniu samochodu od mechanika wszystkie możliwe problemy ma już za sobą, jest w dużym błędzie. Aby układ hamulcowy działał w pełni sprawnie, element mechanicnze oraz hydrauliczne wymagają pokonania dystansu ok. 300 km, który zapewni ich tzw. dotarcie.
W okresie docierania układu nie zaleca się wywierania zbyt dużych obciążeń na materiał cierny.
Lepiej unikać gwałtownego hamowania i długotrwałego naciskania na pedał hamulca. A wręcz przeciwnie, zaleca się łagodne i krótkie hamowanie, aby umożliwić wzajemne dopasowanie się klocków oraz tarcz względem siebie.
Jeżeli rodzaj podróży, którą zamierzasz odbyć, wiąże się z intensywnym użytkowaniem układu hamulcowego, lepiej jest przeprowadzić kontrolę hamulców i w razie potrzeby wymienić wadliwe elementy na kilka dni przed wyjazdem, aby móc je dotrzeć w bezpiecznych warunkach.
Jeszcze jeden ważny aspekt
Nawet w przypadku układu hamulcowego w idealnym stanie nie należy zapominać, że droga i czas hamowania zależą również od opon, na jakich się poruszamy. Przy jednakowym czasie reakcji kierowcy i jednakowych parametrach układu hamulcowego, w zależności od zastosowanych opon, rezultaty mogą być bardzo różne.
Do przeniesienia całego momentu hamującego na asfalt potrzebna jest wysokiej jakości opona, w dobrym stanie i z właściwym ciśnieniem. To ostatnie jest odwrotnie proporcjonalne do powierzchni gumy stykającej się z asfaltem: zbyt niskie ciśnienie wydłuża drogę hamowania, a zbyt wysokie utrudnia kontrolę nad samochodem podczas hamowania.
Dlatego w czasie urlopu zaleca się często sprawdzać ciśnienie w oponach, aby nie narażać się na zbyt długą i potencjalnie niebezpieczną drogę hamowania.